ადგილობრივი განვითარების ჯგუფების (LAG) როლი სოფლის მმართველობაში: პოლიტიკური მონაწილეობა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესი მუნიციპალურ დონეზე | LAG
პროექტის ხანგრძლივობა: დეკემბერი 2023 - დეკემბერი 2026
პროექტი მიზნად ისახავს სოფლის მაცხოვრებლების პოლიტიკური მონაწილეობის შესწავლას საკუთარი საცხოვრებელი სივრცის მართვაში, LEADER/CLLD მიდგომის კონტექსტში. კვლევის ამოცანებია: LAG-ების საქმიანობის მარეგულირებელი ნორმებისა და პასუხისმგებლობების გაანალიზება, მათი სტრუქტურისა და მართვის მოდელის შესწავლა, LAG-ების სამეთვალყურეო საბჭოების სოციალურ-ეკონომიკური შემადგენლობის კვლევა, დაინტერესებული მხარეების იდენტიფიცირება და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მათი როლის შეფასება, პოლიტიკური მონაწილეობის დონეებისა და ფორმების გამოკვლევა, ასევე LAG-ების მიერ უზრუნველყოფილი შესაძლებლობების განვითარების მექანიზმის ანალიზი. კვლევის მიზნებიდან გამომდინარე, ემპირიული კვლევა გამოიყენებს თვისებრივი და რაოდენობრივი მეთოდების ინოვაციურ კომბინაციას, კერძოდ: (i) ონლაინ გამოკითხვას საქართველოში არსებული ყველა LAG-ის წევრთან, (ii) სიღრმისეულ ინტერვიუებს სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარესთან ორ საკვლევ არეალში (ყაზბეგისა და ხულოს მუნიციპალიტეტები) და (iii) ადმინისტრაციული მონაცემების შეგროვებას ყველა არსებული LAG-იდან.
პარტნიორი უნივერსიტეტები
LAGGo ხორციელდება თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა (თსუ) და შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტთან (IBSU) პარტნიორობით. პროექტში ჩართული არიან უცხოელი თანამშრომლები შემდეგი უნივერსიტეტებიდან:

The Role of LAGs in Rural Governance: Political Participation and Decision-Making at the Municipal Level | LAGGo
Project duration: December 2023 – December 2026
The project aims to study the political participation of rural residents in governing their living spaces in the context of the LEADER/CLLD approach. The study objectives include examining regulations and responsibilities underpinning LAGs, analyzing their structure and governance mode, studying the socio-economic composition of LAG boards, identifying stakeholders and assessing their roles in decision-making, investigating levels and forms of political participation, and analyzing the capacity- building mechanism provided by LAGs. To inform the research aim and objectives, the empirical research will utilize an innovative combination of qualitative and quantitative methods, specifically through (i) an online survey with members of all LAGs in Georgia, (ii) in-depth interviews with various stakeholders in two case study areas (Kazbegi and Khulo municipalities), and (iii) administrative data collection from all existing LAGs.
Partner Universities
LAGGo is implemented in partnership with Tbilisi State University (TSU) and International Black Sea University (IBSU). The project includes foreign collaborators from the following universities: